Rok wiary

Maj 25, 2013 - autor: korbieln

W okresie przed ważnymi uroczystościami kościelnymi przedstawiciele duchowieństwa prowadzą katechezy poświęcone teologii oraz liturgii (rok liturgiczny) danego święta. Każda uroczystość związane jest z wybraną tajemnicą wiary, spójnia pomiędzy wiarą, życiem codziennym a liturgią. Dobre doświadczenie liturgii jest oparte na łączeniu stylu życia z wyznawaną wiarą.

Celem, który ma mieć Rok wiary, obchodzony przez wspólnotę kościoła, ma być zapewnienie warunków do prawdziwego oraz odnowionego nawrócenia, wykorzystanie udziału misyjnego na potrzeby nowej ewangelizacji. Musi także wyrazić wspólnotowe zobowiązanie do nowego odkrycia i nauk podstawowych symboli wiary, które są obecne w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Katechizm powinien być też prawdziwym elementem wspierania w wierze, szczególnie dla tych, jacy winny dbać o zrozumienie prawdy chrześcijan.

Do najważniejszych obowiązków liturgicznych należą: składanie ofiar, modlitwa, odnowy i ablucje, oraz pozostałe metody oddawania hołdu bogom i świętym. Liturgia chrześcijańska ma za zadanie uobecnić wiarę o zbawieniu, męki i zmartwychwstanie Chrystusa, jak również tworzyć grono wierzących. Liturgia liturgia jest realizowana poprzez kompletne zgromadzenie, jednak najważniejsze funkcje są na ogół przewidziane dla ludzi uroczyście wyświęconych.

Reklamy
%d blogerów lubi to: